HABER

Sektörden ve firmamızdan haberler

18.08.2018
  • Hit :
  • 1132

Veteriner hekimler; hayvanların sağlıklı, mutlu ve refah içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla mesleklerini icra ederler. 

Fakat bu noktada çok önemli bir gerçek de gözden kaçırılmakta, veteriner hekimlerin sadece hayvanla ilgilendikleri düşüncesi varlığını sürdürmektedir. Oysa veteriner hekim, her şeyden önce koruyucu hekimdir. Yani insan ve çevre sağlığını korumak en büyük görevlerindendir. Çünkü hayvan sağlığı ile insan sağlığını birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir. 

İnsanlarda gözlenen binlerce hastalığın hayvanlardan, hayvansal gıdalardan ve mikrobiyoloji yönünden bakıldığında tüm gıdalardan insanlara bulaşabildiğini biliyor musunuz?
Bu hastalıklardan insanları veteriner hekimler korumaktadır. Hayvan sağlığının korunması, insanların zoonoz(hayvandan insana bulaşan) hastalıklardan korunması, hayvanların verimlerini yükseltmek gayesiyle ıslah edilmeleri, hayvansal ürünlerin (et, süt, yumurta, peynir, yoğurt) , yemlerin muayene ve kalite kontrollerinin yapılması veteriner hekimlerin görevleri arasındadır. 

Bu bağlamda, insan ve hayvanın olduğu yaşamın her alanında veteriner hekimin olması gerekliliği yadsınamaz bir gerçektir.

Dr. Haluk ÖMER